הלוואת בלון

רוצים לקנות דירה חדשה ללא צורך לעבור חזרה להורים עד שהיא מוכנה?

הפתרון שלכם הוא לקחת הלוואת בלון, והנה כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לעשות את זה נכון…

אז מהי למעשה הלוואת בלון?

מדובר בהלוואה ייחודית שנפרסת לתקופה של כעשר שנים, בה ההחזר החודשי יכול להיות מורכב מהריבית בלבד. את הקרן עצמה, שסכומה נשאר קבוע לאורך כל התקופה. מחזירים בסוף. יכול להיות שתשמעו על ההלוואה בשמות האחרים: הלוואת גישור או הלוואת בוליט.

2 סוגים של ההלוואה:

האחת, בה מחזירים את כל הסכום בסוף התקופה, זאת אומרת את הקרן והריבית. השנייה בה משלמים את הריבית באופן חודשי ובסיום התקופה יש להחזיר את הקרן בלבד.

איפה ניתן לקבל את הלוואת הגישור?  

את ההלוואה ניתן לקבל בכל אחד מהבנקים או דרך גופים חוץ בנקאיים. שימו לב, הבנקים לא תמיד יציעו לכם את ההלוואה הזאת, שבגלל התנאים הנוחים שלה ללקוחות, לא תמיד משתלמת לבנקים עצמם, אז חשוב לבקש אותה מהם.

איך מחושבת ההלוואה?  

הדרך הטובה ביותר היא לקחת את ההלוואה בריבית פריים, אולם לעיתים ניתן להצמידה למט”ח, עם זאת כדאי להימנע ממסלול צמוד מדד, שלא נצטרך להחזיר יותר ממה שלקחנו… יכול להיווצר גם מצב של שיחקת קרן ההלוואה עקב עליית האינפלציה, זה יכול להיות טוב לנו, אבל רע מאוד לבנקים ולכן הם לא תמיד יציעו את ההלוואה הזאת.

חוץ מרכישת דירה, באיזה עוד מקרים מתאים לקחת את הלוואת בלון?

אז ככה, קיימים עוד מספר מקרים בהם לקיחת הלוואת גישור משתלמת יותר מהלוואה רגילה, לדוגמא: במידה ויש לכם הזדמנות שלא תחזור לרכוש נכס מסוים וכרגע אין לכם את מלוא הכסף לרכישתו של הנכס הזה אולם, אתם עתידים לקבל את הסכום המלא תוך תקופה מסויימת. אז כדאי לכם לקחת הלוואת בלון.

בכל מקרה בו קיים “פער” זמני וידוע מראש בין רכישה ובין קבלת הכסף לרכישה, מומלץ לבקש הלוואת בלון, בשורה התחתונה זה יחסוך לך כסף.

ממה צריך להיזהר בעת לקיחת הלוואה שכזו?

  • יש לבדוק מראש את גובה הריבית, שבדרך כלל הוא גבוה יותר מהלוואות אחרות, לדוגמא הלוואת משכנתא. בנוסף, במידה וההלוואה צמודה למדד, ההחזר יכול להיות גבוה מהסכום הראשוני שנלקח ובמידה ומדובר בהלוואה שאכן נפרסה לאורך תקופה לא מבוטלת של זמן, ההפרשים הללו יכולים להיות גבוהים מאוד.
  • חשוב באמת לוודא כי אכן יש לכם את הדרך להחזיר את ההלוואה בבת אחת בסוף התקופה, באמצעות כסף נזיל או מכירת נכס, הרי הלוואת הבלון “לא מורגשת” כמעט לאורך התקופה בה היא נלקחת, וזה עלול להוליך אותנו שולל כי בסופו של דבר יש להחזיר אותה.
  • במקרה ואכן יש נכס שצריך למכור בסיום התקופה, שינויים בשוק הנדל”ן לדוגמא יכולים להשפיע לרעה על מחיר הנכס, ועלול להיווצר מצב מסוכן בו הסכום שיתקבל מהמכירה לא יכסה את סכום ההלוואה שנלקחה.

אז איך בכל זאת לקחת הלוואת בלון בצורה חכמה?

  • קודם כל להשוות, לקבל כמה הצעות מכמה גופים שונים ולהשוות את המסלולים, את גובה הריביות, האם יש הצמדות ואיך הן מחושבות, ואז להחליט על המסלול המשתלם ביותר
  • חשוב ליצור תכנית פעולה ידועה מראש, האם ההחזר חודשי או לא, מתי יתקבל הכסף להחזר ההלוואה, חישוב הסיכונים והערכת העלות שלהם. יצירת תכנית מובנית מראש יכולה להפחית את החשש ולהעלות את היכולת להצליח בהחזר ההלוואה

אז אתם, כן אתם, שרכשתם עכשיו את הדירה על הנייר, נרגשים מאוד לקראת ההתחלה החדשה, בית שיהיה ה-מקום שלכם, אבל עד שכל זה יהיה מוכן, ויש הרבה אתגרים בדרך, תוכלו להמשיך להתנהל בנוחות, כשלקחתם הלוואת בלון שמאפשרת לשלם במקביל על הדירה החדשה, ואת השכירות על הדיור הנוכחי, ושיהיה לכם בהצלחה!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.